יצירת ספר אינטראקטיבי (הידודי) ל-Android/iPad - חלק 1 - מבוא


יריב 17/05/2012 (נערך לאחרונה ב-08/01/2013)


 

 

אני רוצה לשתף בלימוד ובתהליך יצירת ספר אינטראקטיבי, אני אחלוק את הלבטים, צורת המחשבה והצעדים להגשמת החזון.
יחד נבחן ונכיר את האפשרויות הטכניות.
אני מקווה שבסוף התהליך יתקבל תוצר ראוי, ומדריכים שימושיים.

קצת רקע - אני די זקן (34), אין לי רקע אומנותי, המקצוע שלי הוא מתכנת, התקציב לצורך העניין שואף לאפס ואין ברשותי טלפון חכם או טאבלט.
הנקודות החיוביות הן שיש לי כשרון ציור (שמעולם לא פיתחתי בצורה רצינית) ויש לי 0-4 שעות פנויות ביום לטובת הנושא.

העניין אצלי התחיל מתוך חיפוש של נושא מסויים באינטרנט כדי להעביר מסר חינוכי לבנותי הקטנות, חיפושי העלו חרס... אם משהו לא קיים אולי אני יכול ליצור אותו לבד..?
כלומר הקו המנחה אצלי הוא העברת המסר ולווא דווקא להצחיק או לשעשע את הקוראים.
אני אכוון את התכנים והציורים לגילאי ילדות אך עדיין אינני יודע לאן התהליך יוביל ומאוד יתכן שהמטרות תעבורנה איזושהי אבולוציה.

ידוע לי שיש דרך עבודה מקצועית מסודרת, אינני יודע מהי, אך אני יודע שקיימים המושגים כמו story-board, אני שיש מעין בימאי, אני יודע שישנם סגנונות מוגדרים של ציור ושכבר עשו את זה אלפי פעמים לפני.
למרות כל זאת, אני מעוניין בשלב ראשון פחות להצמד לדרך המקובלת, אולי זה לא מוצדק אבל בגלל חוסר הנסיון שלי אני מעדיף לטעות יותר מצד אחד אבל פחות להיות מושפע מסגנונות ודרכי עבודה.


איך מתחילים?
היום פתחתי מסמך טקטס חדש בו הגדרתי ורשמתי בראשו את המסר אותו אני רוצה להעביר.
שאר הדף חולק לסעיפים, כל סעיף הוא דף בספר האלקטרוני, הסעיפים לא ממוספרים כדי שאוכל לשנות סדר בקלות ולהוסיף דפים חדשים בין הדפים שכבר ישנם.
בכל סעיף בצבע שחור רשמתי את ההתרחשות הכללית והרעיון לדף ככל שאני יכול לדעת ברגע זה, עם הזמן יהיה פירוט גדול יותר והרעיונות לדפים עשויים להשתנות. בצבע אחר רשמתי משפטים שיופיעו כטקסט בכל דף.

מעל הכל, לדעתי, ספר טוב צריך שיהיה לו סיפור טוב, לאחר מכן האיורים חייבים להיות גם כן טובים, מנסיוני כשאני לוקח את בנותי לספריה (עדיין קיימים המוסדות האלה..) אני בוחר ספר לקרוא להן, אם האיורים אינם טובים זה מאוד פוגע בחשק וברצון להמשיך להכיר את הסיפור ואני עובר במדף לספר הבא.
אחד מספרי הילדים בהם נתקלתי שם לאיורים היה משקל גבוה הוא "בועות הסבון של גלי" מאת אבירמה גולן, כחצי מזמן וחוויית הקריאה לי ולבנות היה בחינת הפרטים הקטנים באיורים הנהדרים של לנה גוברמן.

אני לא אחשוף בינתיים את נושא הספר אותו אני מתכנן ליצור והסצינות, אלא רק חלקים רלוונטיים שניתן ללמוד מהם.
אעדכן כשתהיה התקדמות נוספת.

 

         


תגובות

 הגב/הגיבי לרשומה:

שם
 

תוכן התגובה                                                 


  Skip Navigation Linksאלא אם צויין אחרת בגוף המאמר התוכן חופשי להפצה תחת
רשיון ייחוס 3.0 לא מותאם של Creative Commons.